Tatum jest clutch!

Podczas spotkania z Nets, Jayson Tatum zdobył 5 punktów w czasie ostatnich 2,5 minut gry.

To nie był jednorazowy występ, a Brad Stevens coraz częściej polega na umiejętnościach JT w końcówkach. Ten z kolei z nawiązką odpłaca się za zaufanie. Zobaczcie statystyki:

tatumclutch1

Tatum jest najlepszy w całej klasie draftowej jeśli chodzi o punktowanie i zbiórki w końcówkach. Ma na koncie 19 oczek oraz 10 zbiórek. Spędził również na parkiecie najwięcej czasu w ważnych momentach (30 minut), co znaczy, że Brad Stevens bez wątpienia mu ufa. Niepokoi tylko duża ilość strat, która w jego przypadku wynosi aż 5 – najwięcej spośród debiutantów, ale jest to do poprawienia.

tatumclutch2

Jeśli chodzi o skuteczność w końcówkach, tu również króluje Jayson. Dotąd trafił 8 z 12 rzutów z gry i 1 z 2 prób 3-punktowych. Ma też komplet osobistych (2/2) i najwyższą efektywną skuteczność z gry na poziomie 57,9% (EFG%), wśród debiutantów oddających 5 i więcej rzutów na grę (czyli tych, którzy grają regularnie).

Znakomita gra Tatuma zwróciła również uwagę innych Celtów, w tym Jaylena Browna:

„Myślę, że to jest moment, w którym Jayson ożywa. Mamy wielu świetnych graczy, którzy ożywają w czwartej kwarcie i Jayson jest jednym z nich. Kiedy wynik oscyluje wokół remisu radzimy sobie najlepiej (jako drużyna – przyp. red.), a Jayson jest jednym z tych, którzy potrafią zrobić coś z niczego. Już w lidze letniej trafiał rzuty znacznie wykraczające poza jego doświadczenie w NBA, a będzie tylko lepiej.”

Wyobraźcie sobie jakby to wszystko wyglądało gdyby Danny Ainge nie wymienił jedynki na trójkę w drafcie i wyciągnął Fultza. Na pewno nie mielibyśmy serii 13 zwycięstw z rzędu, a Markelle siedziałby na ławce z kontuzją barku. Kolejny świetny ruch DA. Sky is the limit!

Source :

NBA Stats