Smart przygotowuje się do kariery w NBA

Indiana Pacers v Boston Celtics

Ostatnio zrobiło się głośno o ewentualnym transferze Rajona Rondo.

Dlatego też coraz więcej rozmów o przyszłości Marcusa Smarta, dotyczy także przyszłości Rondo w barwach Celtics. Czy Smart zastąpi RR9? To pytanie pojawia się od czasu jego wyboru w drafcie. Skupmy się na nowym rozgrywającym Bostonu i tym, co jest w stanie osiągnąć w swoim debiutanckim sezonie.

Smart, jak większość graczy przechodzących na zawodowstwo, będzie miał trudny orzech do zgryzienia jeśli chodzi o przystosowanie się do NBA, ale jest typem zawodnika, który może z miejsca zrobić różnicę w grze Koniczynek. W Bostonie potrzeba talentów mogących porwać widownię i Marcus może być taką osobą, bo pomimo trudnego charakteru, potencjału nie można mu odmówić.

Oczywiście jego rola może się znacznie zmienić w przypadku wymiany Rondo, ale przeanalizujmy dotychczasowe rozgrywki Smarta, w tym letnią ligę w Orlando oraz aktualny skład Celtów, żeby zobaczyć jak może przebiegać początek jego kariery w NBA.

Rola Smarta

Dwudziestolatek był głównym rozgrywającym Oklahoma State, ale jego wzrost pozwala mu grać także na „dwójce”. W drużynie, w której RR gra pierwsze skrzypce na „jedynce”, Smart może mieć w końcu więcej minut na pozycji rzucającego obrońcy niż na uczelni. W swoim drugim sezonie w NCAA zdobywał średnio 18 punktów, 6 zbiórek oraz 5 asyst na mecz, trafiając ze skutecznością 42% z gry i 30% za 3 punkty. Efektywność jego trafień była dość przeciętna przez zbyt dużą ilość wymuszonych akcji i głupich rzutów. To jednak powinno się zmienić pod skrzydłami Brada Stevensa, gdzie jego rzuty za 3 będą limitowane dopóki ich nie usprawni.

Smart i Rondo mogliby co prawda grać razem na boisku, ale ich niemoc w rzutach 3-punktowych spowoduje paraliż na obwodzie i brak możliwości rozciągania obrony przeciwnika, który nie będzie czuł zagrożenia zza linii 7,24m. Właśnie z tego powodu możemy rzadziej widzieć Marcusa w pierwszej piątce. Dodatkowo Avery Bradley, który podpisał niedawno 4-letni kontrakt z Celtami, jeśli zdrowie dopisze, będzie blokował „dwójkę”.

Co to oznacza? Smart stanie się najprawdopodobniej trzecim obrońcą w drużynie, który dostanie najwięcej czasu na parkiecie wtedy, kiedy Rondo będzie siedział na ławce. O minuty będzie musiał jednak zawalczyć bo na swoją szansę czeka Marcus Thornton, Phil Pressey oraz pozyskany w drafcie James Young. W ustawieniach defensywnych Smart i Bradley mogą stanowić silny duet obronny, naciskający na rywali na całym parkiecie. MS wielokrotnie jest porównywany do młodego Chrisa Paula, także dzięki umiejętności wymuszania strat przeciwników. W czasie swojej uczelnianej kariery zaliczał średnio 3 przechwyty co spotkanie, głównie dzięki szybkości i długim rękom.

Indiana Pacers v Boston Celtics

Gra w letniej lidze

Smart dobrze spisywał się w Orlando, ale widoczne były braki w jego grze. W 5 spotkaniach zdobywał średnio 15 punktów oraz po 4 zbiórki i asysty, ale jego skuteczność: 29% z gry i 26% za 3, pozostawiała wiele do życzenia. Dwudziestolatek grał agresywnie, często stając na linii rzutów osobistych, ale to nie zmaże fatalnej skuteczności rzutowej. Pomimo lepszych i gorszych momentów tego lata, niedługo Marcus będzie miał szansę poprawić swoje dotychczasowe osiągnięcia w trakcie obozu treningowego Celtics.

NCAA

Poniżej wykaz trafień Smarta z drugiego sezonu ligi akademickiej.

smartshotchart

To co rzuca się w oczy, to wysoka skuteczność wjazdów pod kosz i rzutów z obszaru „trumny”. Niestety półdystans i rzuty z obwodu w wykonaniu Marcusa pozostawiają jeszcze wiele do życzenia, z tym że w przypadku półdystansu nie oddaje ich tak dużo jak zza linii 7,24m. Jego atletyzm i wzrost może mu jednak pozwolić ogrywać innych PG w lidze, a w tym czasie będzie mógł spokojnie poprawiać rzuty z dystansu na treningach.

Na tle składu C’s

Jeśli Boston zatrzyma Pressey’a, Celtom zostanie 6 zawodników do rotacji na pozycjach 1-2, a będą oni mogli grać łącznie 96 minut na spotkanie. Mimo atletycznej budowy i siły Marcusa, na pewno nie dostanie on szansy gry na „trójce”, Rondo zagra powyżej 30 minut i tak samo może być z Bradley’em. Zostaje więc maksymalnie 36 minut na pozostałych 4 obrońców.

Jeden z nich – James Young, powinien od początku być przygotowywanym na pozycję SF, ale może też pograć na SG. Thornton nie powinien spędzać zbyt dużo czasu na parkiecie, bo podobno nie jest w długoterminowych planach Ainge’a, który będzie szukał dla niego wymiany do czasu trade deadline. Zostaje więc tylko Pressey, który już pokazał, że potrafi zastępować Rajona Rondo, ale ma problemy ze stratami. Smart w tej sytuacji ma duże szanse na rozwój od swojego pierwszego sezonu na zawodowych parkietach. Im lepiej będzie rzucał, tym bardziej elastyczna stanie się rotacja Celtów i dostanie więcej minut. Spodziewam się, że będzie grał powyżej 20 minut dopóki nie będzie żadnych większych wymian.

Podsumowanie

Z powodu słabych umiejętności rzutowych oraz obstawionych pozycji 1 i 2, Smart nie będzie mógł tak wpływać na grę swojej drużyny jak chociażby Jabari Parker, czy Dante Exum. Zazwyczaj najlepszą nauką dla perspektywicznych PG z draftu jest wrzucenie ich na głęboką wodę (tak jak w przypadku Irvinga, Walkera, czy MCW). To jednak się nie stanie, bo mamy Rondo i Bradley’a, a oni będą na pewno w wyjściowym składzie od początku sezonu.

Jednakże MS będzie się z pewnością przewijał pomiędzy „jedynką” i „dwójką”. Co więcej jeśli udowodni swoją wartość, może stać się całkiem niezłym 6-th manem. Playmaker jego kalibru wychodzący z ławki nie może wyjść Bostończykom na złe, a jeśli poprawi rzuty, będzie miał więcej szans na zdobycie uznania trenera i kolegów z drużyny.

Defensywnie już od początku chwali go Brad Stevens. Mieszanka jego wielkości, szybkości i atletyzmu pozwala mu bronić nawet tych większych SG przed zdobywaniem punktów. Spodziewajcie się, że będzie zaliczał około 10 punktów, 4 zbiórki i 4 asysty na spotkanie jeśli dane mu będzie spędzać na parkiecie 25 minut na grę.

Jeśli chodzi o jego grę z Rajonem Rondo, to oczywistym jest, że skorzysta bardziej na ewentualnym odejściu RR9 z Bostonu.