Oczekiwania na nadchodzący sezon

28 października rozpocznie się 69. sezon National Basketball Association.

Każdy ma wobec niego jakieś oczekiwania. Jedne realne, drugie mniej, inne niemożliwe. Chciałbym przedstawić to, czego ja spodziewam się po Celtach w sezonie 2014/2015.

1. Tankowanie

Niestety, ale na sukcesy nie mamy co liczyć. Drużyna na pewno to wie i celem będzie osiągnięcie jak największych szans w loterii draftowej podobnie jak rok temu. Generalnie sezon 14/15 powinien być podobny do poprzedniego, z podobnymi celami, szansami i możliwościami. Nie może być inaczej mając 3 wybory w pierwszej rundzie. Teoretycznie, bo w praktyce dwa. Pick od Sixers jest zastrzeżony w TOP14, a prędzej Rihanna umówi się z Joelem Embiidem niż Phila wejdzie do play-offs.

BUehyRFCMAA1iSx.jpg

2. Rozwój Smarta

Będzie to chyba najważniejsze zadanie dla Brada Stevensa. Na pewno wszyscy jesteśmy ciekawi jak na parkietach NBA zaprezentuje się 6. pick tegorocznego draftu. Owoc ubiegłorocznych porażek, męczarni dla kibica Zielonych. Stevens jako młody trener, który 12 lat pracował na uniwersytecie Butler, z czego połowę jako head coach, z pewnością będzie wiedział jak się obejść z taką perełką.

Na pewno nie możemy oczekiwać od Smarta cudów od samego początku. Trzeba wykazać się cierpliwością i zaufaniem do sztabu trenerskiego, a absolwent Oklahoma State po pewnym czasie odpłaci się dobrą grą.

bos_a_marcus-smart_mb_1296x729

 3. Rozwój Sullingera i Olynyka

Jak nie możemy mieć wielkich oczekiwań co do Smarta jako rookie, tak od Sullingera i Olynyka powinniśmy wymagać. Jared udowodnił, że jest największym stealem draftu 2012 i przyszłością Celtics. W swoim pierwszym sezonie rozegrał łącznie 45 spotkań. W średnio 20 minut na grę zdobywał 6 punktów i 6 zbiórek. Wówczas jego problemem poza plecami były faule. W swoim drugim sezonie, rola Sully’ego znacznie wzrosła. Wiązało się to oczywiście z odejściem KG, a także z tankowaniem. Liczba minut wzrosła do 27, punkty z 6 do 13, a zbiórki do 8.1. Statystyki PER36 w dwóch latach Jareda to 15.4 ppg oraz 10.6 rpg. Przypominam, że mówimy o 22-latku. Należy również wspomnieć o rozwinięciu ofensywnego arsenału o rzuty z dystansu, co osobiście jest dla mnie jednym z symboli Celtów sezonu 13/14. Skuteczność 27% nie powala, ale przed Jaredem 82 mecze na rozwój tej umiejętności.

Co do Kelly’ego to jego debiutancki sezon również można nazwać udanym. W 70 spotkaniach, w średnio 20 minut notował 8.7 ppg oraz 5.2 rpg. Kanadyjczyka możemy pochwalić za skuteczność na poziomie 46% oraz rzuty z dystansu. Jego PER36 również wygląda imponująco. Statystyki 15.6 ppg oraz 9.4 rpg pokazują, że w absolwencie Gonzagi drzemie potencjał, który należy wykorzystać.

davis_cspicks1spts-7411.r

 4. Playoffy Pierce’a i KG

Ten podpunkt nie dotyczy stricte naszej organizacji, jednak bostońskie akcenty po sezonie zasadniczym zapewnią nam drużyny Brooklyn Nets i Washington Wizards. Nie powinny mieć one problemów z zakwalifikowaniem się do post-season. Wizards byli rewelacją ubiegłorocznych rozgrywek, a skład wzmocniła żywa legenda Bostonu – Paul Pierce. Co prawda odszedł Ariza, jednak zespół ze stolicy powinien namieszać w playoffach. Podobnie sprawa ma się z KG i zespołem Nets. Sytuacja na wschodzie bardzo się zmieniła. Decyzja LeBrona spowodowała wyrównanie szans w Eastern Conference i tak o czołowe lokaty będzie się zmagać Indiana, Miami, Chicago, Toronto, Brooklyn, Washington, Cavaliers, a nawet Charlotte.

Z pewnością będzie ciekawie.

5. All-Star Weekend

Weekend gwiazd, który odbędzie się w połowie lutego 2015 roku w Nowym Jorku (gospodarzami będą zarówno Knicks jak i Nets) powinien mieć bostońskie akcenty.

W piątkowym Rising Stars najprawdopodobniej zobaczymy Marcusa Smarta i Kelly Olynyka. Podobnie możemy spodziewać się występu Rajona Rondo w All-Star Game w drużynie East. Kto wie, może w innych konkurencjach również zobaczymy reprezentanta Beantown. Osobiście chciałbym Jeffa Greena w konkursie wsadów oraz rzutów za 3 pt oraz Phila Presseya w Skills Challenge.

 6. Beat the Cavs, LA & Heat

Tankowanie tankowaniem, ale niektóre mecze po prostu trzeba wygrać. LeBron swoim „I’m coming home” spowodował, że najpopularniejszym hasłem wśród kibiców Celtics będzie Beat the Cavs. Niemniej głośne w TD Garden będzie z pewnością Beat LA czy Beat the Heat, gdy do Massachusets przyjadą drużyny z Kalifornii i Florydy.

article-1024536-0181BDEC00000578-839_224x404

7. Zagranie, które przejdzie do historii

Tego przewidzieć nie może nikt, ale skoro udało się w zeszłym sezonie to dlaczego miałoby się nie udać w tym? Czy jakaś akcja Celtics bardziej zapadła Wam w pamięci od tej?

 

Reasumując, sezon 2014/2015 będzie kontynuacją poprzedniego. Takie skutki przebudowy organizacji. Jednak na pocieszenie przypomnijmy sobie, że w przyszłym sezonie spadają nam miliony dolarów z salary. Danny Ainge będzie miał ogromne pole do popisu, dlatego przemęczmy ten sezon i z nadzieją oczekujmy wakacji 2015, bo będzie się działo!

Czekam na Wasze komentarze. Czego Wy oczekujecie po Boston Celtics w sezonie 2014/2015?

Autor: Geo