TD Garden

Bostońskie TD Garden nocą.
Bostońskie TD Garden nocą.

 

TD Garden (znana też jako FleetCenter lub Shawmut Center) to hala sportowa znajdująca się w Bostonie w stanie Massachusetts (USA). Nosi nazwę po swoim głównym sponsorze – TD Bank.

 

TD Garden jest halą, w której swoje mecze rozgrywają: Boston Celtics z NBA i Boston Bruins z NHL. Jej właścicielem jest firma Delaware North, której prezes jest jednocześnie właścicielem Bruins. Oprócz spotkań tych dwóch drużyn, w TD Garden rozgrywane są także mecze NCAA i innych sportów.

W 1996 roku odbył się tutaj mecz gwiazd NHL, w 2008 oraz 2010 roku finałowe mecze NBA, a w 2011 i 2013 finały Pucharu Stanleya. Od czasu przenosin z Boston Garden, bostońskie drużyny nie odnosiły już tak częstych, spektakularnych sukcesów jak kiedyś i często omijały Playoffy. Dopiero w 2008 roku Celtics pokonali tutaj Los Angeles Lakers w 6-meczowych finałach NBA.

Parkiet TD Garden
Parkiet TD Garden

Aktualnie spikerem Celtics jest Eddie Palladino, a Bruins Jim Martin. Ron Poster odpowiada z kolei za dźwięki puszczane w trakcie spotkań.

TD Garden jest jedną z zaledwie dwóch hal NBA (druga to Amway Center – hala Orlando Magic), w której na podłodze jest parkiet. Jest to tradycja Celtics, która wywodzi się jeszcze z byłej areny – Boston Garden, gdzie z powodu wysokich cen i braków drewna po drugiej wojnie światowej, korzystano właśnie z parkietu.

Logo TD Garden
Logo TD Garden

Informacje

Rozpoczęcie prac budowlanych: maj 1993 rok

Otwarcie: 30 września 1995 rok

Koszt budowy: 160 milionów $

Architekt: Ellerbe Becket, Inc

Pojemność:

Hala hokeja: 17 565 miejsc

Hala koszykówki: 18 624 miejsc

Leave a Comment