Nowy Marcus Thornton w Bostonie

Ze swoim ostatnim wyborem w tegorocznym drafcie, Celtics wybrali Marcusa Thorntona z uczelni Wiliam & Mary. Z pewnością to nazwisko niewiele wam mówi poza tym, że już jeden Marcus Thornton grał w Bostonie w tym roku.

Wybór 22-latka to duże zaskoczenie. W przeddraftowym mocku DraftExpress, rozgrywającego nie było nawet na liście graczy, którzy mogą zostać wybrani, bo zajmował dopiero 83 lokatę! Co dziwniejsze, Danny Ainge nie zdecydował się zaryzykować i wybrać Roberta Upshawa, który zrobił na Celtach duże wrażenie podczas treningów. Ostatecznie Celtics stwierdzili, że to właśnie Thornton jest bardziej perspektywicznym graczem i to na niego należy postawić.

Imię i nazwisko: Marcus Thornton
Miasto rodzinne: Upper Marlboro, Maryland
Uczelnia: William & Mary
Klub / liga: William & Mary Tribe / NCAA
Data urodzenia: 9/02/1993 (22 lata)
Wzrost: 1,91m
Waga: 86kg
Rozpiętość ramion: 203cm
Pozycja: PG/SG
Podobny do: J.R. Smith

Statystyki z ostatniego sezonu:

2014/15 (NCAA): 20 PPG | 2,7 RPG | 3 APG | 0,7 SPG | 2PT: 52,6 % | 3PT: 38,8 % | FT: 82,4 %

Thornton to w przeciwieństwie do Marcusa Smarta, czy Terry’ego Roziera bardzo dobry strzelec. W swoim ostatnim sezonie na parkietach NCAA notował średnio 20 punktów na mecz przy dobrej skuteczności ponad 45%. Co więcej, 22-latek jest na tyle dobry w ofensywie, że potrafi zdobywać punkty na wiele różnych sposobów, a potężny wyskok pozwala mu także na monstrualne wsady. Nie wiadomo jednak czy przełoży swoje strzeleckie popisy z ligi akademickiej na parkiety najlepszej ligi świata. Bardzo prawdopodobne, że jeszcze trochę czasu upłynie zanim wybiegnie na boisko w NBA, ponieważ szansa, że cała czwórka pozyskana przez Celtics w noc draftu pozostanie w klubie, jest niewielka. Możliwe, że Celtics wyślą Thorntona do Europy, zachowując do niego prawa i jeżeli ten będzie się rozwijał należycie, w pewnym momencie ściągną go z powrotem.

Z pewnością nie był to bowiem wybór nieprzemyślany. Thornton odbył dwa workouty w Bostonie, a do tego rozmawiał z Bradem Stevensem i Dannym Aingem. Ci musieli ujrzeć w nim coś, co zadecydowało o jego wyborze.

Mocne strony:

– atletyczny
– świetny strzelec
– clutch
– wszechstronny
– szybki i zwinny (najszybszy zawodnik obecnej klasy draftowej, zabójczy pierwszy krok!)
– nie należy do świetnych obrońców, ale nie odpuszcza

Słabe strony:

– potrafi podawać, ale tego nie robi
– nie radzi sobie z silniejszymi przeciwnikami
– przeciętnie zbiera
– oddaje za dużo rzutów
– nierówny
– często traci kontrolę nad piłką