Nowe zasady w NBA

Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu NBA wprowadza nowe reguły.

Dwie główne dostały już własne nazwy od ich najczęstszych wykonawców. Są to tzw. ‚Harden Rule’ i ‚Zaza Rule’.

Harden Rule

Co prawda James Harden MVP nie został to jednak wymusił najwięcej przewinień przy rzutach trzypunktowych – 110. Żeby oddać skalę tej statystyki, żadna DRUŻYNA w ubiegłym sezonie nie robiła tego tak często. Najlepsi w tym względzie Los Angeles Lakers mieli 73 wymuszone faule zza linii 7,24m. Przeciętnie gracz w NBA wymusza przewinienie przy 1,6% oddawanych rzutów 3-punktowych, Harden robi to 10 razy częściej – na poziomie 16,7%!

W nadchodzącym sezonie sędziowie skupią się na momencie, w którym zawodnik usiłuje wymusić faul. Jeśli jeszcze nie złożył się do rzutu – będzie to traktowane jako zwykłe przewinienie (reach in foul – niepotrzebny kontakt), a nie przewinienie przy rzucie (shooting foul), więc gracz nie otrzyma 2 lub 3 rzutów osobistych w prezencie (1 przy and-1). Ponadto jeśli sędziowie stwierdzą, że zawodnik celowo przesuwał się w stronę obrońcy lub zablokował mu ręce, zostanie odgwizdany faul ofensywny. To powinno ukrócić cwaniactwo niektórych zawodników i w rezultacie poprawić grę.

Zaza Rule

Pamiętacie jak tytułowy Zaza Pachulia przy obronie Kawhi Leonarda notorycznie wpadał na swojego przeciwnika po rzucie? Ja też nie, bo nie oglądałem tej serii… Nie zmienia to jednak faktu, że Gruzin doprowadzał do bardzo niebezpiecznych sytuacji, które w rezultacie wyeliminowały Leonarda z gry już w pierwszym spotkaniu finałów Konferencji Zachodniej.

Od nowego sezonu tak zwane ‚nierozważne zbliżenia’ po rzucie mogą zostać zakwalifikowane jako przewinienia niesportowe. Sędziowie będą mogli je przejrzeć w trakcie lub nawet po meczu, aby zmienić faul zwykły na niesportowy. Jakie są konsekwencje takich przewinień? Dwa faule ‚flagrant 1’ lub jeden ‚flagrant 2’ eliminują zawodnika z gry.

Ponadto kilka lat temu władze NBA wprowadziły zasady punktowania przewinień niesportowych. Oto one:

  • flagrant 1 = 1 punkt
  • flagrant 2 = 2 punkty

Przekroczenie granicy 3 punktów automatycznie powoduje zawieszenie gracza na jedno spotkanie. Dodatkowo w playoffach każde kolejne faule tego typu powodują dalsze wykluczenia:

  • Zawodnik otrzymuje f2 kiedy ma już 2 punkty – zostaje wykluczony na jeden mecz.
  • Zawodnik otrzymuje f1 kiedy ma już 3 lub 4 punkty – zostaje wykluczony na jeden mecz.
  • Zawodnik otrzymuje f2 kiedy ma już 3 lub 4 punkty – zostaje wykluczony na dwa mecze
  • Zawodnik otrzymuje f1 lub f2 kiedy ma 5 lub więcej punktów – zostaje wykluczony na dwa mecze

NBA chce w ten sposób utemperować zapędy ‚ligowych twardzieli’ i powstrzymać niepotrzebne kontuzje ich oponentów.

Obie reguły mają na celu ulepszenie rozgrywki w NBA. Już niedługo zobaczymy jak sędziowie będą przestrzegać ich realizację.

 

Source :

NBA