Najważniejsze wydarzenia 2014 roku

celtics-predictions

Koniec grudnia to czas podsumowań. Z tej okazji wybraliśmy 5 z najważniejszych wydarzeń 2014 roku dla Boston Celtics.

Ten rok nie był łatwy. Po oddaniu Pierce’a i Garnetta Celtowie tankowali po pierwszy numer w drafcie, ale nie udało się go pozyskać. Z numerem szóstym do Bostonu trafił Marcus Smart, a potem C’s wzmocnili się sprowadzeniem Turnera, Thorntona i Zellera. Po wzlotach i upadkach, w grudniu Celtów opuścił Rajon Rondo i to jego transfer kończy poniższe zestawienie.

Brooklun Nets v Boston Celtics

1. Powrót Pierce’a i Garnetta do TD Garden w barwach Nets

W niedzielę 26 stycznia, pierwszy raz po wymianie Celtics – Nets, do Bostonu przyjechał Kevin Garnett i Paul Pierce.

Po filmowych skrótach kariery w barwach Celtów, kibice nagrodzili ich brawami i owacjami na stojąco, a kamery zwróciły się w stronę upragnionego, wywalczonego w finale z Lakers, siedemnastego baneru mistrzowskiego w historii organizacji. Zaraz obok znajdowały się zastrzeżone numery i puste miejsca, z których dwa zostaną niedługo zapełnione dla numerów 34 i 5.

Kolejne owacje miały miejsce, kiedy Pierce i Garnett zostali zaprezentowani i wychodzili na boisko, a potem w momencie składania im hołdu na tablicach wyników: w pierwszej kwarcie (Garnett) i przed drugą kwartą (Pierce). Widownia TD Garden była przygotowana. W trakcie emitowania filmu wszyscy milczeli, a w momencie zakończenia wybuchały gromkie brawa.

KG i The Truth zostali wymienieni do Nets i był to pierwszy wyraźny sygnał do odbudowy zespołu. Wcześniej Boston opuścił Ray Allen, a miał go zastąpić Jason Terry, który jednak nie spełniał oczekiwań i także wyprowadził się do Nowego Jorku.

Jeff+Green+Washington+Wizards+v+Boston+Celtics+DeP8VK51oHfl

2. Brak Bostonu w playoffach pierwszy raz od 2008 roku

Po transferze Kevina Garnetta i Paula Pierce’a nikt nie spodziewał cudów. Sytuację utrudniała także kontuzja Rajona Rondo, która wyeliminowała go z gry do stycznia.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Celtowie zakończyli sezon z bilansem 25-57 i po raz pierwszy od 2008 roku nie dostali się do playoffów. Najlepszym strzelcem sezonu był Jeff Green, który zaliczał 16,9 punktów na mecz. W rywalizacji na tablicach królował Jared Sullinger – 8,1 zbiórek na grę, a w asystach Rajon Rondo – 9,8.

Oprócz Celtics, do playoffs nie dostali się także Knicks i Lakers. Była to pierwsza taka sytuacja w historii ligi NBA.

bos_a_marcus-smart_mb_1296x729

3. Wybór Smarta w drafcie

W drafcie 2014 Celtowie pierwszy raz od 2007 roku wybierali tak wysoko. Wtedy z numerem piątym do Bostonu trafił Jeff Green, który został później wymieniony do Seattle, a teraz Marcus Smart – z szóstym.

190-centymetrowy reprezentant Oklahoma State był najlepszym rozgrywającym swojej klasy draftowej. Wśród jego zalet skauci wymieniali przede wszystkim atletyczną grę i świetne warunki fizyczne. Boston gościł Smarta dwukrotnie na przeddraftowych treningach.

Przed draftem mówiło się o top 3 dla Smarta, dlatego mało kto spodziewał się, że to właśnie on trafi w ręce Celtics. Zawirowania spowodowane kontuzją Joela Embiida sprawiły, że po cichu fani Bostonu liczyli na wybór centra. Tak się jednak nie stało. Embiid z numerem trzecim powędrował do Sixers. Przed nim Cavs wybrali Wigginsa, a Bucks Parkera.

thornton-zeller

4. Pozyskanie Zellera i Thorntona

Niecałe 2 tygodnie po wyborze Smarta, Celtowie wzięli udział w trójstronnej wymianie z Cavaliers i Nets. Do Bostonu trafił wtedy Tyler Zeller, Marcus Thornton i przyszły pick z pierwszej rundy od Cavs.

Pozyskanie Zellera i Thorntona było jednym z najlepszych posunięć Danny’ego Ainge w ciągu ostatnich lat. Mimo, że C’s nie pozyskali Love’a to oddali tylko pick z drugiej rundy, a w zamian dostali schodzące kontrakty (w tym perspektywicznego Zellera z opcją drużyny na kolejny sezon) i wybór z pierwszej rundy w drafcie 2016 (zastrzeżony w top 10). Jeżeli Cavs będą mieli wyższy numer niż 10 w drafcie 2016 (na co się zapowiada), Celtowie zatrzymają ten pick.

dm_141221_rajon_rondo_interview

5. Wymiana Rajona Rondo

18 grudnia tego roku zostanie dobrze zapamiętany przez każdego kibica Boston Celtics. To właśnie wtedy „Beantown” opuścił ostatni zawodnik z mistrzowskiego składu.

Mavericks, Kings, Rockets i Knicks – te drużyny były wymieniane jako potencjalne miejsce przeprowadzki Rajona. Ostatecznie to ekipie Marka Cubana udało się pozyskać Rondo. W zamian za niego, do Bostonu powędrował Brandan Wright, Jae Crowder, Jameer Nelson oraz jeden pick z pierwszej rundy draftu 2015 i z drugiej rundy draftu 2016. Celtowie otrzymali także gigantyczne trade exception w wysokości 12,9 mln dolarów, które mogą wykorzystać w wymianie sign-and-trade lub na podpisanie kontraktu z dowolnym wolnym agentem.

[poll id=”20″]

COMMENTS

Comments are closed.