Najważniejsze wydarzenia 2013 roku

pierce garnett nets

Rok 2013 dobiega końca.

Dzisiaj ostatnie tegoroczne spotkanie, w czasie którego Celtics podejmą Hawks w TD Garden. Z tej okazji cofnijmy się na chwilę do najważniejszych wydarzeń tego roku.

1. Kontuzja Rajona Rondo (27 styczeń)

Rondo doznał urazu podczas porażki po dogrywce z Atlanta Hawks. Początkowo sądzono, że jest to tylko niewielka kontuzja wynikająca z nadmiernego wyprostu kolana, ale dalsze badania wykazały częściowe zerwanie więzadła w kolanie. Dalszy ciąg tej historii znamy. Rajon zakończył swój sezon bardzo wcześnie, ale mimo tego i tak miał najwięcej triple-doubles z wszystkich zawodników NBA. Ciekawostką jest, że Celtowie radzili sobie lepiej bez RR9 i zaraz po jego urazie zanotowali serię 7 zwycięstw z rzędu, ale w playoffach jego brak był niestety nie do przejścia.

2. Kontuzja Jareda Sullingera (1 luty)

Krótko po kontuzji Rajona Rondo przyszedł czas na Jareda Sullingera. W pierwszym dniu lutego Adrian Wojnarowski informował, że dla Sully’ego sezon 2012/2013 dobiegł końca. Skrzydłowy Bostonu miał potworne skurcze pleców, które sprawiały, że były one całe sztywne i uniemożliwiały mu grę. Nie mógł przez to pokazać 100% swoich możliwości w najlepszej lidze zawodowej świata. Przeszedł operację i wraz z rozpoczęciem obozu treningowego Celtów pod koniec września, Sullinger powrócił do rotacji w zespole.

3. Celtowie odpadają z rywalizacji w playoffs (3 maj)

Bostończycy przegrali 3 pierwsze spotkania z New York Knicks, ale wygrali 2 kolejne. Zaczęto mówić o tym, że mogą być pierwszą drużyną w historii, która powróci z dołka 0-3 i wygra serię. Skończyło się jednak tylko na spekulacjach. W szóstym meczu C’s przegrywali nawet przewagą 26 punktów, a całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem 88-80 drużyny z Nowego Jorku. Knicksi przetrwali końcówkę czwartej kwarty, w której Celtowie prawie wyrwali im zwycięstwo. Kwestią czasu było koniec Ery Wielkiej Trójki w Bostonie.

4. Doc Rivers opuszcza Boston (24 czerwiec)

Po porażce z New York Knicks, Doc Rivers powiedział, że musi przemyśleć czy chce wrócić do trenowania Celtics. Rozważał on zakończenie kariery trenerskiej, ale pojawiła się oferta od Los Angeles Clippers. Z powodu ważnego kontraktu Riversa, jedyną metodą była wymiana. Początkowo Doc miał trafić wraz z Kevinem Garnettem do Clippers w zamian za DeAndre Jordana i Erica Bledsoe, ale komisarz NBA – David Stern zablokował taką możliwość. Celtics oddali swojego trenera za pick z pierwszej rundy draftu 2015. Mimo, że odejście Riversa zwróciło przeciwko niemu wielu fanów, to w momencie powrotu do TD Garden, został on powitany bardzo gorąco. Na pomeczowej konferencji prasowej Doc Rivers nie mógł pohamować łez.

5. Wybór Olynyka w drafcie (27 czerwiec)

C’s początkowo mieli wybierać z 16 numerem draftu, ale dosłownie w ostatnim momencie doszli do porozumienia z Dallas Mavericks i wymienili się swoimi pickami. Celtics otrzymali należący do Mavs wybór numer 13, a do Dallas powędrował 16 pick i dwa drugorundowe wybory w 2013 i 2014 roku. Danny Ainge zaskoczył wszystkich i pomimo dostępności Shabazza Muhammada wybrał podkoszowego Gonzagi Kelly’ego Olynyka. Wybór 22-latka był lekkim zaskoczeniem, ale w Summer League, KO pokazał swoją wartość. Był najlepszym zawodnikiem ligi letniej i zaostrzył apetyt fanów Bostonu. Sezon zweryfikował jednak Olynyka, który potrzebuje jeszcze wiele praktyki, żeby można go było nazwać „stealem” tego draftu.

6. Wymiana z Nets. Koniec ery „Wielkiej Trójki” (27 czerwiec)

Noc z 27 na 28 czerwca 2013 zostanie zapamiętana jako koniec Wielkiej Trójki w Bostonie. W ramach wymiany z Brooklyn Nets do Nowego Jorku powędrował Paul Pierce, Kevin Garnett i Jason Terry, a do Bostonu trafił Gerard Wallace, Kris Humpries, Keith Bogans, MarShon Brooks oraz Kris Joseph i trzy pierwszorundowe picki w kolejnych draftach. Wymiana została oficjalnie zatwierdzona dopiero 12 lipca i miała zwiastować, że w najbliższym czasie Celtics będą w przebudowie, a Nets zawalczą o najwyższe trofea ligi. Jak się stało wszyscy wiemy: Celtowie są obecnie bliżej playoffów niż tułające się na ogonie wschodniej konferencji „Siatki”, które planują w nowym roku zwolnić swojego trenera i GMa. Ironia losu.

7. Celtics zatrudniają Brada Stevensa (3 lipiec)

Ostatnim z najważniejszych wydarzeń roku 2013 było zatrudnienie Stevensa. Początkowo mówiło się o pełnym tankowaniu Bostonu i trenerem miał zostać dotychczasowy asystent Doca Riversa – Jay Larranaga. Okazało się jednak, że Danny Ainge wolał wybrać cudotwórcę z NCAA. Od 2007 roku Brad Stevens był głównym trenerem Butler Bulldogs, z którymi nigdy nie wygrał mniej niż 22 spotkania w sezonie. Dwukrotnie prowadził swoją drużynę do finałów ligi akademickiej i został najmłodszym trenerem, który osiągnął Final Four od czasów Boba Knighta (1973 rok). Stevens został nazwany geniuszem trenerskim i jest porównywany do Johna Woodena – dziewięciokrotnego mistrza NCAA, który trafił do Galerii Sław Koszykówki.

Co przyniesie kolejny rok? Miejmy nadzieję, że jeszcze więcej zwycięstw oraz dobry postseason, w czasie którego Celtowie podpiszą kilku bardzo dobrych zawodników i wrócą do grona „contenderów”.