Koniec Rondo w Dallas

Spotkanie Rockets – Mavericks było nieoficjalnym końcem Rajona Rondo w Teksasie.

Były rozgrywający Bostonu spędził na parkiecie tylko niecałe 10 minut, w czasie których trafił 2 z 4 rzutów z gry i szybko złapał 4 przewinienia (jedno techniczne). W tym czasie Rakiety zdobyły aż 11 punktów więcej od Mavs, więc nic dziwnego, że Rick Carlisle postanowił posadzić Rajona na ławce rezerwowych.

Wydawałoby się, że to zwykła decyzja trenerska w stosunku do gracza, który akurat gorzej sobie radzi, ale konflikt z pomiędzy szkoleniowcem Dallas i Rondo nabrał ostatnio ogromnego rozpędu. RR9 już do końca spotkania grzał ławkę rezerwowych i nie zamienił nawet słowa z Rickiem Carlisle, a po meczu wyszedł z hali sam, nie spoglądając nawet na czekających na niego reporterów.

Zamysłem Marka Cubana, który sprowadził Rajona do Mavs była walka o kolejne mistrzostwo. W sezonie zasadniczym współpraca nie układała się najlepiej, ale kibice Dallas z nadzieją czekali na playoffy, w końcu to zawsze był czas Rajona Rondo:

Rondo zaliczył aż 10 triple-doubles w playoffach dla Celtów i pomógł im w zdobyciu tytułu w 2008 roku, więc Mavericks spodziewali się, że będzie brakującym elementem także ich mistrzowskiej układanki. RR jednak nie sprostał oczekiwaniom i przede wszystkim nie pasował do ataku drużyny z Dallas, który z najlepszego (110,1 – przed wymianą) stał się ósmy w NBA (102,8). Spadek o ponad 7 zdobywanych średnio w spotkaniu punktów nie pociągnął za sobą dużo lepszej obrony, która marginalnie polepszyła się z 102,7 do 102,1.

Po problemach w grze, kontuzji i kłótniach z trenerem wygląda na to, że Rondo nie zagra już dla Dallas. Drużyna z Teksasu ogłosiła wczoraj, że jest „kontuzjowany” i opuści resztę playoffów, a Rick Carlisle pytany o to czy RR założy jeszcze uniform Dallas, odparł:

„Nie, nie sądze. Moja relacja z nim była czysto profesjonalna. Dużo się nauczyłem, próbując znaleźć z nim wspólny język.”

Rajon Rondo trafił do Dallas w trakcie grudniowej wymiany z Celtics. Do Bostonu powędrował wtedy Jameer Nelson, Brandan Wright i Jae Crowder. Kto wyszedł lepiej na tej wymianie? Oceńcie sami.