Kogo wymieni Danny Ainge?

_CE20064.JPG

Tegoroczny offseason będzie dla Celtów prawdopodobnie jednym z najbardziej burzliwych od lat.

Brad Stevens z pewnością będzie chciał ustalić jedną pierwszą piątkę, w odróżnieniu do ubiegłego sezonu, kiedy wykorzystał aż 24 różne ustawienia. Tylko Jeff Green rozpoczynał wszystkie 82 spotkania w wyjściowym składzie. Trener Celtów nie wie także jakie zmiany nastąpią w składzie drużyny, ale jedno jest pewne. Nikt nie może czuć się bezpiecznie, każdy może zostać wymieniony.

Postanowiliśmy w gronie redakcyjnym ocenić możliwości wymiany lub odejścia z Bostonu poszczególnych zawodników w skali od 1 do 5, gdzie:

  • 1 oznacza, że zawodnik zostanie w Celtics
  • 5 oznacza, że zawodnik z całą pewnością zostanie wymieniony

Oto oceny, które przydzieliliśmy poszczególnym graczom Boston Celtics:

Joel Anthony

Statystyki 2013/14: 20 spotkań; 0,7 punktów i zbiórka na grę.

Joel zasugerował, że wykorzysta opcję gracza na kolejny sezon (zarobi 3,8 mln dolarów). Wymiana zawodnika z tak wysokim kontraktem i tak niską wartością na pewno będzie problemem dla Danny’ego Ainge’a.

Patryk Brzeski: 3

Kuba Droździoł: 5

Rafał Wnykowicz: 3

Chris Babb

Statystyki 2013/14: 14 spotkań; 1,7 punktów na grę.

Chris jest bardzo dobrym zadaniowcem jeśli chodzi o zdobywanie punktów, ale potrafi też zdziałać co nieco w obronie. Podpisał 3-letnią umowę, na mocy której zarobi 816 tys. dolarów w każdym sezonie. Wszystkie lata ma niegwarantowane, więc łatwo się go pozbyć z salary cap, ale jego niski kontrakt powinien pozwolić mu „przeżyć” w Bostonie.

PB: 2

KD: 5

RW: 2

Brandon Bass

Statystyki 2013/14: 82 spotkania, 11 punktów i 6 zbiórek na grę.

Solidny sezon Bassa, którego kontrakt jednak (opiewający na prawie 7 mln dolarów w kolejnym roku) może spowodować, że stanie się on jednym z pierwszych zawodników C’s do wymiany. W ubiegłym sezonie prawie trafił do Houston Rockets jako część transferu za Omera Asika. Jeden z pewniaków do opuszczenia Bostonu w ciągu następnych miesięcy.

PB: 5

KD: 4

RW: 3

Jerryd Bayless

Statystyki 2013/14: 41 spotkań, 10 punktów i 3 asysty na grę.

Potrafi szybko zdobywać punkty, człowiek czwartej kwarty, tylko czy to wystarczy, żeby pozostać w Celtics na kolejny sezon? Bayless chce zostać, ale to nie do niego należy decyzja. Może mieć dużą wartość w wymianach sign-and-trade.

PB: 3

KD: 4

RW: 2

Keith Bogans

Statystyki 2013/14: 6 spotkań, 2 punkty na grę.

Za poprzedni sezon dostał 5 mln dolarów i dostałby po 5 w dwóch kolejnych latach, gdyby były gwarantowane. Bogans chciał zapomnieć, że jedynym celem, dla którego C’s sprowadzili go do siebie było dopięcie wymiany Pierce’a i Garnetta. Danny Ainge nie dał mu jednak o tym zapomnieć i szybko usunął go z drużyny. Keith figuruje w Bostonie, ale tylko na papierze. Pierwszy kandydat do usunięcia z drużyny.

PB: 5

KD: 5

RW: 4

Avery Bradley

Statystyki 2013/14: 60 spotkań, 15 punktów oraz 4 zbiórki na grę.

Defensywny SG, który w tym roku pokazał, że potrafi rzucać. Jego trafienia z kozła są bardzo celne, a trójki coraz częściej wpadają. Na początku sezonu odrzucił ofertę przedłużenia kontraktu na 4 lata za 24 mln dolarów. AB ma wygórowane wymagania finansowe, których Celtowie mogą nie spełnić ze względu na to, że jeszcze nigdy nie rozegrał całego sezonu w NBA przez ciągłe kontuzje.

PB: 3

KD: 2

RW: 2

Vitor Faverani

Statystyki 2013/14: 37 spotkań; 4,5 punktów oraz 3,5 zbiórek na grę.

Miał kilka dobrych spotkań w sezonie, szczególnie na początku, ale nadal nie pokazał na co go stać. Prawdopodobnie zostanie w Bostonie, szczególnie jeśli C’s nie wybiorą w drafcie żadnego defensywnego wysokiego. Aktualnie przechodzi rehabilitację kolana po operacji.

PB: 2

KD: 2

RW: 3

Jeff Green

Statystyki 2013/14: 82 spotkania, 17 punktów i 5 zbiórek na grę.

Pierwszy strzelec Celtów w ubiegłym sezonie, który zarobi 9 mln dolarów w kolejnym roku. Ostatnio pisaliśmy o tym, że Celtowie chcą nim handlować w offseason, ale to także będzie zależało od tego kogo wybiorą w drafcie.

PB: 3

KD: 3

RW: 4

Kris Humphries

Statystyki 2013/14: 69 spotkań; 8,5 punktów i 6 zbiórek na grę.

Nielubiany przez wielu, uwielbiany przez trenerów, Kris jest maszyną do double-double i chce zostać w Bostonie. Jeśli C’s zaproponują mu kontrakt to na pewno nie za 12 mln dolarów, które zarobił w tym roku.

PB: 2

KD: 4

RW: 1

Chris Johnson

Statystyki 2013/14: 40 spotkań, 6 punktów na grę, 39% skuteczności rzutów za 3 punkty.

Trójkowy zadaniowiec, który zadziwił sztab trenerski Celtów w tym roku. Powinien zapewnić sobie miejsce w składzie na przyszły sezon, ale może być także częścią wymiany. W jego kontrakcie widnieją 3 lata, które tak jak w przypadku Babba i Pressey’a są niegwarantowane.

PB: 1

KD: 5

RW: 3

Kelly Olynyk

Statystyki 2013/14: 70 spotkań; 8,5 punktów i 5 zbiórek na grę.

Playmaker na pozycji centra, braki w atletyzmie nadrabia inteligencją na boisku, jednak w obronie praktycznie nie istnieje. Jeśli C’s wybiorą Embiida w drafcie, KO może zostać wymieniony lub będzie grał bardzo mało. W przeciwnym wypadku nie powinien martwić się o swoją przyszłość w Bostonie.

PB: 2

KD: 1

RW: 1

Phil Pressey

Statystyki 2013/14: 75 spotkań, 3 punkty i 3 asysty na grę.

Jego statystyki nie oddają tego jak dobrze poradził sobie jako zastępca Rajona Rondo. Reprezentuje podobny do RR styl, woli podać piłkę kolegom niż samemu zdobyć punkty. Ma 3 niegwarantowane lata w kontrakcie, a jego usługi są bardzo tanie.

PB: 1

KD: 2

RW: 1

Rajon Rondo

Statystyki 2013/14: 30 spotkań, 12 punktów, 10 asyst oraz 5,5 zbiórki na grę.

Rondo coraz częściej rzuca za 3 i coraz częściej trafia. Wiele będzie zależało od tego czy Celtowie wybiorą w drafcie jednego z dwóch obiecujących rozgrywających: Dante Exuma lub Marcusa Smarta. Właściciele nie chcą się rozstawać z Rajonem, który jest obecnie filarem Celtics, ale nie wiadomo co chodzi po głowie Danny’emu Ainge’owi.

PB: 2

KD: 1

RW: 1

Gerald Wallace

Statystyki 2013/14: 58 spotkań, 5 punktów i 4 zbiórki na grę.

Jeden z najgorszych kontraktów w NBA. Przywędrował do Bostonu w wymianie za Pierce’a i Garnetta. Nikt nie zna motywów Nets, którzy podpisali z nim tak wysoką umowę kilka lat temu. 10 milionów za sezon dla G-Force’a to śmiech na sali i najgorsze jest to, że ekstremalnie trudno będzie się go pozbyć, właśnie ze względu na zawyżony kontrakt.

PB: 1

KD: 2

RW: 1

Jared Sullinger

Statystyki 2013/14: 74 spotkań, 13 punktów oraz 8 zbiórek na grę.

Jako jeden z najlepszych podkoszowych młodego pokolenia, Sully może być pewien swojego miejsca w Bostonie. W tym roku próbował rzucać za 3, co nie zawsze przynosiło pozytywny efekt. Jeśli popracuje nad muskulaturą i zgubi kilka kilogramów, będzie jednym z najlepszych wysokich w lidze. Musi także nauczyć się panować nad swoimi emocjami.

PB: 1

KD: 1

RW: 1