Kim jest Jerryd Bayless? Sylwetka nowego nabytku Boston Celtics

Boston Celtics oficjalnie przypieczętowali wczoraj wymianę z Memphis Grizzlies, w ramach której do Beantown w zamian za Courtney’a Lee trafił Jerryd Bayless. Kim jest nowy nabytek drużyny ze wschodniego wybrzeża i co ważne, czy może wznieść poziom gry C’s na wyższy poziom?

Jerryd Bayless urodził się 20 sierpnia 1988 roku w Phoenix w Arizonie. Swoje pierwsze koszykarskie kroki stawiał w szkole średniej St. Mary’s, gdzie był jedną z gwiazd zespołu, doprowadzając go do stanowych finałów, w których pomimo 52 punktów młodego obwodowego, jego drużyna przegrała.

Po bardzo obiecującej karierze w szkole średniej, posypały się propozycję z uniwersytetów. Bayless nie zastanawiał się długo i zdecydował się na pozostanie w domu i wybrał ofertę University of Arizona. W NCAA grał zaledwie rok, będąc liderem swojej drużyny i notując średnio 19.7 pkt. 2.7 zb. i 4 ast. na grę.  Jego drużyna nie należała jednak do faworytów do zdobycia mistrzostwa i odpadła już  w pierwszej rundzie NCAA tournament.

Po bardzo dobrym debiutanckim sezonie na parkietach akademickich, Jerryd zdecydował się przystąpić do draftu, gdzie z jedenastym numerem wybrali go Indiana Pacers. W Indianapolis nie było mu jednak dane zagrać choćby jednego spotkania, gdyż już podczas nocy draftowej został wymieniony do Portland Trail Blazers w zamian za Brandona Rusha, Jarretta Jacka i Josha McRobertsa.

Kariera zaledwie 20-letniego wówczas obwodowego, rozpoczęła się z przytupem już podczas rozgrywek przedsezonowych, gdzie został uznany najlepszym graczem Summer League w Las Vegas, notując ponad 29 punktów na mecz. Świetne występy w starciach przedsezonowych rozbudziły nadzieje kibiców i działaczy, którzy liczyli, że Bayless może stać się ich rozgrywającym na lata i fundamentem zespołu. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej bolesna i JB zamiast dołączyć do grona najlepszych rozgrywających w lidze, na lata popadł w przeciętność. Słabe występy w ekipie z Portland skłoniły działaczy klubu do wymiany JB do New Orleans Hornets, w zamian za pierwszorundowy pick w drafcie. W Nowym Orleanie zdołał rozegrać zaledwie 11 spotkań ( 4.5 pkt. 2.5 ast.), po czym ponownie zmienił klub. Tym razem trafił do Toronto Raptors, gdzie wreszcie jego kariera nabrała rozpędu.  W ciągu dwóch sezonów jakie spędził w ekipie z Kanady zdobywał średnio 11 punktów i 4 asysty.

Po sezonie 2011/12 Bayless trafił na listę wolnych agentów i pomimo zainteresowania wielu klubów, zdecydował się przyjąć trzyletnią, wartą ponad 9 milionów dolarów umowę Memphis Grizzlies. W drużynie z miasta Elvisa, absolwent uniwersytetu Arizona grał solidnie, ale bez większych fajerwerków. 25-latek notował średnio 8.4 pkt. 2.7 ast. i 2.1 zb. na mecz.  Przygoda Jerryda z Grizzlies mogła zakończyć się już przed sezonem 2013/14, jednak zawodnik zdecydował się wykorzystać opcję zawodnika i za 3.1 miliona dolarów przedłużył umowę o kolejny rok. Jak się okazało, nie dane mu było dokończyć sezonu w Tennessee i  dokładnie siódmego stycznia Bayless przeniósł się do Bostonu w zamian za Courtney’a Lee. 25-latek zdążył już nawet zaliczyć swój debiut w zielonej koszulce. JB w spotkaniu z Denver Nuggets na parkiecie przebywał ponad 25 minut, podczas których zdobył 6 punktów (3-11 z gry), 3 asysty i 3 przechwyty. Nie był do może zbyt imponujący występ, ale liczmy, że złe dobrego początki.