Hassan Whiteside nowym Billem Russellem?

Może to zabrzmieć dziwnie, ale Bob Cousy znalazł w końcu gracza, który najbardziej przypomina mu Billa Russella.

Uwagę sześciokrotnego mistrza NBA przykuł 25-letni zawodnik Miami Heat – Hassan Whiteside. Center drużyny z Florydy jest kandydatem do MIP, po tym jak pojawił się znikąd i zaczął wykręcać statystyki na poziomie double-double. W tym sezonie Whiteside zalicza średnio 11 punktów, 10 zbiórek oraz 2,5 bloku w zaledwie 23 minuty spędzane na parkiecie. Rzadko spotyka się gracza, który zalicza taki postęp, obijając się wcześniej o D-League, Liban i Chiny.

Cousy żyje w Worcester, ale nie lubi mroźnych zim, więc spędza je na Florydzie, gdzie sporadycznie ogląda mecze Heat. W tym roku jedno spotkanie utkwiło mu szczególnie w pamięci: 25 stycznia przeciwko Chicago Bulls, w którym Whiteside zaliczył triple-double z blokami! Statystyki na poziomie 14 punktów, 13 zbiórek i 12 bloków (najlepszy wynik wszech czasów w Miami) nie są codziennością w NBA i w tym wypadku sprawiły, że legendarny Cousy zaczął obserwować 25-latka:

„Nie widziałem czegoś takiego 40 lat od kiedy przeszedłem na emeryturę. On jest pierwszym wysokim – nie Ewing, Olajuwon, czy Shaq – który w obronie i w walce na tablicach przypomina mi Russella. Świetnie porusza się na boisku, ma doskonałe wyczucie czasu i tak jak Russell – przy bloku kieruje piłki do swoich kolegów z drużyny.”

Legendarny rozgrywający Celtów jest na tyle zauroczony centrem, że chce zaproponować Ainge’owi jego pozyskanie:

„Jak byłbym Danny’m to zaoferowałbym Miami 3 pierwszorundowe picki za Whiteside’a, bo w mojej ocenie ten chłopak ma ogromne możliwości rozwoju.”

Cousy nie twierdzi, że Hassan będzie drugim Billem Russellem, ale docenia jego talent:

„Nie zachwycam się tak często w ostatnich latach, ale ten dzieciak wygląda mi na nieoszlifowany diament. Rusza za każdą zbiórką, i w obronie reaguje dokładnie tak jak Russell. Może zablokować 5-6 rzutów w meczu i jeszcze złapie przy tym piłkę!”

Kontrakt Whiteside’a kończy się po następnym sezonie, w którym zarobi on 981 tys. dolarów na mocy dwuletniej umowy z Grizzlies. Drużyna z Memphis zwolniła go w grudniu, ale Heat nie chcą popełnić tego samego błędu. W kontrakcie centra nie ma jednak żadnej wbudowanej opcji, więc decyzja należy do niego. To stwarza szansę dla Bostonu na pozyskanie 25-latka.

Chcielibyście zobaczyć Hassana Whiteside’a w barwach Celtics?