Celtów szanse na playoffy

Po środowym zwycięstwie nad Detroit Pistons, Boston ma duże szanse, żeby dostać się do tegorocznych playoffs.

Sytuacja w konferencji

Celtowie znowu kontrolują swój los i mają taki sam bilans jak Nets. Tuż za stawką są Pacers, których czeka najtrudniejszy terminarz spośród wszystkich ekip walczących o fazę posezonową oraz Heat. Na tym etapie rozgrywek Hornets są już praktycznie jedną nogą poza playoffami, a Bucks nie powinni się raczej martwić o utratę szóstej pozycji, bo w ostatnim tygodniu mają najłatwiejsze zadanie.

i

 

Terminarze drużyn:

Milwaukee: @NYK, BKN, @PHI, BOS

Boston: @CLE, CLE, TOR, @MIL

Brooklyn: WAS, @MIL, CHI, ORL

Indiana: @DET, OKC, WAS, @MEM

Miami: CHI, TOR, ORL, @PHI

Charlotte: @ATL, @DET, HOU, @TOR

Tiebreakery

• Milwaukee wygrywa z Bostonem (w starciach bezpośrednich: 2-0, a został już tylko 1 mecz)

• Boston wygrywa z Brooklynem (w starciach bezpośrednich: 3-1)

• Miami wygrywa z Bostonem (w starciach bezpośrednich: 3-1)

• Boston wygrywa z Indianą (w starciach bezpośrednich: 3-1)

• Boston i Charlotte remisują w starciach bezpośrednich (2-2); kolejny tiebreaker to bilans w konferencji (Boston: 25-24, Charlotte: 25-24)

Szanse

Według obliczeń komputerowych Johna Hollingera z ESPN największe szanse na playoffy spośród liczących się drużyn mają Bucks (99,9%), Nets (66%) oraz Celtics (65,8%) czyli te, które aktualnie zajmują ostatnie 3 miejsca tabeli. Najprawdopodobniej w fazie posezonowej zabraknie Heat (35,5%) i Pacers (32,7%), a także Hornets, którzy zostali już wyeliminowani przez komputer, mimo że wciąż zachowują matematyczne szanse. Niespodzianką jest fakt, że to Celtowie mają największe szanse na finały (2%) i tytuł mistrza (0,2%, wraz z Pacers), wśród drużyn nadal walczących o awans do playoffs. Szansa liderujących Bucks oceniana jest na 1% jeśli chodzi o udział w finałach i 0% w rywalizacji o mistrzowski baner.

csplayoffs

Zapowiedź

Wczorajsza porażka Miami była na korzyść Bostonu. Ekipa z Florydy przejadła 19-punktowe prowadzenie i uległa Chicago Bulls. Heat są jedyną drużyną, która ma przewagę nad C’s w przypadku remisu, gdy awans będzie uzależniony od wyniku w bezpośrednich starciach w tegorocznych rozgrywkach.

Ostatnie 4 spotkania sezonu Boston rozpoczyna od dwóch starć z Cavs, którzy mogą zakończyć marzenia Celtów o playoffach. Dochodzą do nas jednak informacje, że drużyna z Cleveland może posadzić LeBrona Jamesa na ławce rezerwowych, żeby odpoczął przed fazą posezonową. LBJ miałby ominąć obydwa pojedynki z Celtics, ale nie warto opierać na tym swojego „być albo nie być”.

Nawet jeśli wszyscy zawodnicy Cavaliers będą na parkiecie to Koniczynki powinny mieć wystarczająco dużo determinacji i samozaparcia, żeby odegrać się za poprzednie spotkanie, które przegrali 79-110. Pozostaje jeszcze kwestia, na którym miejscu wejść do playoffów, żeby mieć największe szanse na nawiązanie walki. Miejsce ósme jest najbardziej prawdopodobne, a siódme i batalia z Cavs wydaje się najgorszym pomysłem. Pozycja szósta jest z kolei praktycznie zaklepana przez Bucks, ale jeśli powinie im się noga a Boston zwycięży w ostatnim spotkaniu, to może być różnie.