Boston i playoffy

Celtowie rozpoczynają najtrudniejszy miesiąc w tym sezonie.

Dawno w NBA nie widzieliśmy tak wyrównanej walki o szóste, siódme i ósme miejsce na wschodzie. Aż 6 drużyn ma szanse na playoffy: Bucks, Heat, Nets, Celtics, Pacers i Hornets. Nie będę oceniał kto ma najłatwiej, bo zdarzyć może się wszystko. Skupmy się na Bostonie, który w ciągu 15 dni rozegra 8 spotkań: vs Pacers, vs Bucks, @Raptors, @Pistons, @Cavaliers, vs Cavaliers, vs Raptors, @Bucks.

Połowę z nich C’s rozegrają na wyjeździe i aż sześć z trzema ekipami. Tylko Pacers i Pistons mają gorszy bilans od Bostonu, Bucks mają lepszy, ale ujemny, a Cavs i Raptors dodatni. Oto pełne zestawienie drużyn, z którymi zmierzą się Celtowie:

20150401-game-preview-970x442

Pacers (32-42) | 1 kwietnia

Po zawrotnym lutym, w marcu Pacers bardzo zwolnili, przegrywając m.in. z Bostonem, a w ostatnich 10 spotkaniach zanotowali tylko 2 zwycięstwa. Oprócz Paula George’a są również osłabieni kontuzjami Rodney’a Stucky i C.J. Milesa. Drużyna z Indianapolis jest 7. defensywą w lidze, ale 23. ofensywą i bezpośrednim przeciwnikiem C’s w walce o ósme miejsce. Ten mecz trzeba wygrać!

jae-crowder-celtics-bucks-2-8-15

Bucks (36-38) | 3 i 15 kwietnia

Bucks podobnie jak Pacers wygrali tylko 2 z ostatnich 10 spotkań i staczają się po równi pochyłej w stronę ostatnich miejsc gwarantujących playoffy. Aktualnie są także osłabieni przez uraz pleców Jareda Dudley’a. Obydwa mecze z ekipą z Milwaukee są bardzo ważne i mogą pozwolić na wypchnięcie ich ze stawki.

011015-NBA-Celtics-Raptors-JL-PI.vadapt.620.high.0

Raptors (44-30) | 4 i 14 kwietnia

Raptors wygrali wczoraj z Rockets i było to pierwsze od ponad miesiąca zwycięstwo nad rywalem z dodatnim bilansem! Ponadto w najbliższym czasie na parkiecie zabraknie Kyle’a Lowry’ego, a trener Dwayne Casey może podjąć decyzję o niewystawianiu swoich kluczowych zawodników, bo playoffy ma już w kieszeni.

dt.common.streams.StreamServer

Pistons (29-45) | 8 kwietnia

Pistons są nadal nieprzewidywalni, ale bardzo dużo stracili na styczniowej kontuzji Brandona Jenningsa, a ostatnio Grega Monroe. Nie można ich jednak lekceważyć, szczególnie że zdrowy jest Andre Drummond, który w marcu zdobywał średnio 16 punktów, 15 zbiórek oraz 2 bloki na mecz i jest drugim zbierającym obecnego sezonu po DeAndre Jordanie.

dm_150303_Celtics_Cavs_Highlight

Cavaliers (48-27) | 10 i 12 kwietnia

Cavs są siódmą ofensywą w NBA i i wygrali obydwa mecze z Bostonem w tegorocznych rozgrywkach, ale podobnie jak Raptors, mogą podjąć decyzję o oszczędzaniu swoich najważniejszych graczy. Mają ku temu lepsze powody niż drużyna z Kanady: nie dogonią pierwszych Hawks, a trzeci Bulls tracą do nich 2,5 spotkania. David Blatt może być jeszcze bardziej zmotywowany do takiego kroku przez ostatnie kontuzje Love’a i Schumperta.

Dlaczego walczyć o playoffy?

W momencie sprowadzenia Isaiah Thomasa wiadomo było, że zawodnicy Koniczynek chcą grać o coś więcej niż piłeczki pingpongowe w loterii draftowej. Luty był najlepszym miesiącem Celtów od dwóch sezonów i swoją nominację na trenera miesiąca otrzymał wtedy Brad Stevens. Marzec był już trochę gorszy, głównie przez kontuzje Bradley’a i Thomasa, ale C’s mieli w nim dodatni bilans i odnieśli 10 zwycięstw. Teraz na tankowanie już za późno, bo Celtowie mogą mieć maksymalnie 2,5% szans na top3 i 0,7% na #1, więc nawet jeśli pobyt w playoffach będzie krótki to warto o nie zawalczyć z dwóch względów:

– ogranie młodych Celtów, którzy nie mieli jeszcze okazji wystąpić w PO

– zachęcenie tegorocznych wolnych agentów do podpisania z Bostonem

Tylko sześciu spośród piętnastu aktualnych zawodników Celtics miało okazję wystąpić w playoffach: Bass, Bradley, Crowder, Randolph, Turner i Wallace. Gra w PO jest zupełnie inna niż w sezonie i takie doświadczenie może być dużo warte dla młodych Bostończyków. Poza tym jeśli chcemy kogoś ściągnąć po tym sezonie to lepszą pozycję w rozmowach mają drużyny, które pomimo wyczyszczonego składu i dużej ilości gotówki nadal potrafią wygrywać.

Przebudowy ciąg dalszy

Przez ostatnie 2 miesiące Celtowie byli niesamowicie interesującą drużyną. Pomimo frustracji spowodowanych przegrywaniem wygranych spotkań (to z GSW nadal boli), C’s sprawili wiele niespodzianek (wygrana z Hawks, Pelicans, czy Grizzlies) i to wszystko po oddaniu Rondo oraz Greena. Wiecie, że w tym sezonie Boston miał już w składzie 40 zawodników, w tym 22 aktywnych i wziął udział aż w 11 wymianach!? Wszystko to rekordy klubowe i najlepszy dowód, że przebudowa Celtów trwa na poważnie. Nie wyklucza ona jednak udziału w playoffach.

Na koniec jeszcze wypowiedź Doca Riversa, który odwiedził ostatnio Boston ze swoimi LA Clippers:

„Nie wiem czy się tego spodziewałem. Po prostu myślę, że spośród wszystkich innych drużyn w trakcie przebudowy, nikt nie ma tego co oni. Kiedy patrzysz na ich skład to mają dobrych zawodników, perspektywicznych młodzików, wybory w drafcie i pieniądze. Wiele drużyn ma jedną z tych rzeczy, ale żadna nie ma wszystkich. Ile picków ma Danny w kolejnych draftach? 1200? Do tego gracze i kasa. Ustawili się tak dobrze, że niedługo będą na szczycie.”

[poll id=”23″]